خوزستان

حمل ۷۵۲ هزار تن چغندرقند خوزستان به هشت کارخانه قند کشور

حمل ۷۵۲هزار تن چغندرخوزستان به هشت کارخانه قند کشور

رییس کارگروه تخصصی چغندر قند پاییزه خوزستان گفت:۷۵۲هزار تن چغندرقند پاییزه خوزستان با عیارمتوسط ۱۴.۸درصد به هشت کارخانه قند کشور برای تولید و استحصال شکر ارسال شد.عبدالرحیم رحیمی اظهار داشت: با همکاری خوب سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در تامین نسبی کامیون مورد نیاز ، این میزان چغندر قند به هشت کارخانه قند اقلید فارس ، شهرکرد ، همدان ، اصفهان ، قزوین ، بیستون کرمانشاه ،اسلام‌آبادغرب و شوش حمل شد تا زمینه برای عرضه حدود ۱۰۰هزار تن شکر به بازارهای داخلی فراهم شود.
وی گفت:هم‌اکنون حدود ۵۰۰هکتار چغندرقند با پیش بینی برداشت ۳۰هزار تن چغندر در اراضی شمالی خوزستان باقی مانده که با وجود کاهش کیفیت و مرغوبیت آن، به دلیل گرما محصول جمع آوری می‌شود.
پیرو هشدار رئیس کارگروه تخصصی چغندرقند پاییزه خوزستان نسبت به نابودی ۲۰۰ هزار تن چغندرقند خوزستان به دلیل ناکافی بودن کامیون های حمل و درخواست گام های عملی از مسئولان وزارت جهادکشاورزی و سازمان پایانه‌ها و حمل و نقل جاده ای، بخشی از ناوگان حمل و نقل سنگین برای انجام این ماموریت ملی بسیج شد و اجازه نداد این سرمایه ملی که با سختی‌های زیاد کشاورزان چغندرکار تولید شده بود از بین برود.
برداشت چغندرقند پاییزه خوزستان از نیمه نخست اردیبهشت ماه از سطح ۱۳هزارهکتار از اراضی شوش ، شوشتر ، اندیمشک و دزفول آغاز شده بود که در همان هفته‌های نخست برداشت این محصول ، کشاورزان چغندرکار از کمبود کامیون حمل محصول انتقاد کرده بودند.
در نشست شورای کشاورزی خوزستان ۳۱ اردیبهشت به ریاست استاندار خوزستان، بر لزوم تامین سریع و بدون فوت وقت کامیون حمل بار و اعزام بخشی از ناوگان حمل و نقل بندر امام خمینی(ره) به مناطق کشت چغندرقند خوزستان تاکید شد و استاندار دستور داد کمیته‌ای ویژه برای بررسی این موضوع تشکیل شود.سال گذشته نیز، تامین نشدن به موقع کامیون، سبب کاهش عیار این محصول و ضرر و زیان کشاورزان و کارخانه‌های قند شد.
براساس چشم انداز کشاورزان خوزستان درسال ۱۴۰۴ ، سطح زیرکشت چغندر قندر در خوزستان از ۱۳هزار هکتار فعلی باید به ۶۰هزار هکتار و تولید آن به ۶ میلیون تن برسد که برای جذب همه این محصول در خوزستان باید ۱۰کارخانه قند جدید در استان ساخته شود.
تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن