کشاورزی

کنه تارعنکبوتی

‍‍ ‍‍ کنه تارعنکبوتی

کنه تارعنکبوتی یا کنه تارتن یکی از خطرناک ترین آفات درختان و بسياري از گونه نهای مختلف گياهان است.

 علائم خسارت و آلودگي به کنه:

وجود تارهاي كنه روی برگ و سرشاخه ها ( به همین جهت به آنها کنه تارتن می گویند).

  •  جمع شدن گرد و خاك روي گياه
  • زرد، قهوه اي، گاهي لوله شدن، خشك شدن و ريزش برگها.

توجه کنید که هرشرایطی که به ایجاد گرد و خاک وتجمع آن روی برگ منجرشود، باعث ازدیاد و بقاء بیشتر آفت روی گیاه و در نتیجه افزایش خسارت آن می شود.

مشخصات‌آفت:
کنه در حالت بالغ، بیضی شکلی است که طول آن ۴/.تا ۵/.میلی متر است.کنه های نرکوچکترهستند. رنگ کنه در بهار سبزمایل به زرد و درتابستان و زمستان قرمز و نارنجی است. روی پشت بدن این جانور، دو نقطه دیده می شودکه به همین جهت به آن کنه دونقطه ای نیز می گویند.  تخم های این کنه گرد و زردرنگ است.

نحوه زندگی:
کنه تارتن زمستان را (در این زمان به رنگ قرمز قهوه ای دیده می شوند) درشکاف درختان،زیرکلوخه ها و یا در زیر کاه وکلش و برگهای خزان کرده می گذراند و با مناسب شدن هوا، كنه ها روي گياهان منتشر مي شوند. با توجه به اینکه تخم ها بعداز ۵ تا ۱۲روز باز شده و نوزاد های کنه خارج می شوند و نیز با توجه به این که اکثر سموم موجود در بازار بر روی تخم های کنه ها و شته ها تاثیری ندارند، دلیل تکرار سمپاشی بعد از ۱۵ روز مشخص می شود.

دوره رشد و نمو و فعالیت کنه ها بستگی کامل به دما و رطوبت دارد. دربهار كه هوا خنک است فعالیت كنه كم است اما جمعیت و خسارت آن در تابستان به بالاترین حد می رسد. در واقع هوای گرم و خشک برای تولید مثل و افزایش جمعیت این کنه بسیار مناسب است.

روشهای_مبارزه :

  1.  كاهش گرد و غبار محیط با روش های ممکن
  2. شستشوي درختان با آب خالص و یا مخلوط آب و مایع ظرفشویی (به نسبت دو ليتر مايع ظرفشويي در ۱۰۰۰ ليتر آب). آنچه که اینجا اهمیت دارد استفاده از سمپاش مناسب دارای فشار پاشش مناسب و دقت در شستشوی درخت است. بهتر است درخت از بالا به پایین و از جهات مختلف شستشو داده شود.
  3. مبارزه شیمیایی با استفاده از سموم کنه کش اختصاصی یا حشره کش – کنه کش مانند مايتاك، مروسید، امایت، نیسورون، نئورون و دانیتول. استفاده ي متناوب از كنه كشهاي مختلف الزامي است تا از بروز مقاومت در کنه ها به سموم کنه کش جلوگیری شود.
  4. آبیاری متعادل تاثیر زیادی درجلوگیری ازخسارت كنه دارد. بیشترین خسارت کنه روی درختانی است که دچار تنش آبی هستند.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن