کشاورزی

کنترل حلزون ها و راب ها

کنترل حلزون ها و راب ها

حلزون‌ها و راب‌ها جزء آفات کشاورزی هستند که خصوصاً در مناطق مرطوب به درختان مرکبات و انواع دیگر محصولات باغی و زراعی خسارت وارد می کنند و می توانند از برگ، ساقه، میوه و پوست درختان تغذیه کرده و خسارت کمی و کیفی(ایجاد خوردگی) ایجاد کنند.

راه های مختلفی برای از بین بردن این آفات وجود دارد:

مبارزه‌ زراعی

  1. شخم خاک باعث به سطح آوردن تخم های حلزون و ایجاد پستی و بلندی بر سر راه این جاندار می شود. همچنین کلوخ های خاک که یکی از پناهگاه ها محسوب می شود، از بین می رود.
  2. مدفون کردن گیاهان باقی مانده روی زمین و حذف علف‌های هرز
  3. برخی گیاهان مانند کلزا مطلوبیت بیشتر و برخی دیگر مطلوبیت کمی برای حلزون ها دارند. با رعایت تناوب زارعی(تناوب کاشت گیاهان مطلوب و نامطلوب) می توان جمعیت آنها را کاهش داد.
  4. کاشت گیاهان جذب کننده: گیاهانی که این آفات به آنها علاقه بیشتری دارند( مثل کاهو،کلم،همیشه بهار،باقالا،لوبیا) را کاشته و بعد از تجمع آنها روی این گیاهان، آنها را جمع آوری کنیم.
  5. کاشت گیاهان دفع کننده: بعضی گیاهان مثل سیر،پیازچه،آفتابگردان،نعنا و مریم گلی از نظر بو و طمع برای این آفت مطلوب نیستند. کاشتن این گیاهان در اطراف مزرعه و گیاهان محافظت شده باعث دوری این جانداران می شود.

مبارزه شیمیایی

استفاده از آفت کش هایی همچون متیوکارب، تیودیکارب، سولفات آلومینیوم، سولفات آهن، سولفات مس و متالدهید.
البته چون بسیاری از این سموم، سموم جانوری هستند، لذا بر روی انسان و حیوانات هم اثر گذاشته و خطرناک می باشند. بنابراین در مصرف آن ها حتما با گیاهپزشک مشورت کنید.

تله‌گذاری

ساختن تله وقت زیادی می طلبد اما کارایی بسزایی دارد.

یکی از این تله های قابل ساخت، ظرفی پلاستیکی است که باید طوری در زمین دفن شود که یک تا دو سانتیمتر از سطح خاک بالا بیاید و درون آن ماده ی جذب کننده ی حلزون مثل ماءالشعیر یا محلول سرکه و شکر در آب (یک قاشق شکر یک قاشق سرکه در یک لیتر آب) یا میوه های تخمیر شده در آب ریخته شود.

ایجاد موانع فیزیکی

برای ایجاد این موانع می توانید از سنگ های ریز نوک تیز، پوسته تخم مرغ خرد شده، سبوس گندم، کاغذ سمباده ،مواد چسبنده و… استفاده کرده و آنها را به عرض ۵ سانتی متر و ضخامت مناسب به دور گیاهان بریزید.

مبارزه بیولوژیک

دشمنان طبیعی این جانوران می توانند جمعیت آنها را به طور چشمگیری کاهش دهند. از جمله این جانوران میتوان  لاک پشت، مار، وزغ، سمندر و پرندگانی مثل زاغ، کلاغ، جغد و اردک را نام برد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن